4/20/2009

Charles F. Worth - Modna Historia Pt. I

'Cykl - Przewodnik' po ważnych postaciach świata mody, od końca XIX w. do dnia dzisiejszego... Trudne zadanie! Z każdą kolejną dekadą przybywało nazwisk, zakładano domy mody, zwielokrotniała się ilość kolekcji i projektantów...
Zapraszam w podróż!

Charles Frederick Worth (1825 - 1895)

Jako pierwszego przedstawiam człowieka, który zdominował paryską modę końca XIX w. Wielu twierdzi, że to od jego osoby wszystko się zaczęło.


'Ojciec Haute Couture' - krawiectwa wysokiego, którego tradycja narodziła się we Francji... był z pochodzenia Anglikiem.
Jego kariera rozpoczęła się od pracy u dwóch londyńskich handlarzy tkaninami, gdzie zdobył wiedzę dotyczącą materiałów i poznał sekrety rynku. Brakuje informacji, które mówiłyby o jego krawieckim wykształceniu. Inspiracją do pierwszych projektów stały się portrety historyczne które studiował podczas częstych wizyt w National Gallery w Londynie.
W 1845 r. przeprowadził się do Paryża, gdzie podjął pracę w 'The House of Gagelin'.Szybko stał się tam najlepszym sprzedawcą, a dzięki swojemu doświadczeniu i sporej liczbie oddanych klientów, stworzył dział szycia ubrań.
Za pierwsze projekty otrzymał nagrody Great Exhibition w Londonie i Exposition Universelle w Paryżu.
W 1857 r. postanowił tworzyć pod własnym nazwiskiem i otworzył 'The House of Worth' przy 7 Rue de la Paix, w Paryżu. W ciągu 10 lat, stał się powszechnie znanym i wpływowym couturier, prawdziwym artystą w projektowaniu mody.
Ponieważ był nie tylko dobrym biznesmenem, ale i wizjonerem, opracowywał i wdrażał nowe techniki szycia do swoich projektów. Korzystał z maszyn hafciarskich, pomocy zakładów koronkarskich i farbiarskich - gdzie tworzono na jego życzenie nowe kolory tkanin. Jego suknie cechowały się wykorzystaniem dużych ilości materiału oraz wielością zaszewek. Elementy historycznych strojów były połączone z dbałością o idealne dopasowanie ubioru do ciała.
Tworzył unikatowe stroje dla ważniejszych klientów, lecz ponadto przygotowywał wiele projektów, prezentowanych w salonie przez żywe modelki, zamiast na manekinach (zupełnie nowy wówczas pomysł, który można uznać za początki dzisiejszych pokazów mody!).
W 'The House of Worth', klient mógł wybrać jeden z fasonów, który później był doń dopasowywany przez krawca.W latach 70-tych XIX w. jego nazwisko regularnie pojawiało się w magazynach mody, co rozsławiło go poza granice państwa. Wśród jego klientów były koronowane głowy - francuska cesarzowa Eugenia oraz gwiazdy teatru i estrady: Sarah Bernhardt, Lillie Langtry, Nellie Melba i Jenny Lind.
Jego dzieła można zobaczyć m. in. w The Costiume Institute w The Metropolitan Museum w Nowym Jorku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz