5/15/2009

Jeanne Paquin - Modna Historia Pt. II

Drugi post z serii 'Modna Historia', dotyczyć będzie pierwszej, docenionej projektantki - tak - kobiety!
Nie czas jeszcze na wielką Coco, było bowiem kilka dam, które przetarły jej szlaki.
Nadszedł czas by przedstawić...
Jeanne Paquin (1869 - 1936)

Urodziła się w Saint-Denis, we Francji. Doświadczenie zdobyła terminując we francuskim domu mody Maison Rouff. W 1891 r. w wieku zaledwie 22 lat, z pomocą finansową swojego męża, businessmana, jako pierwsza kobieta otworzyła swój własny Maison Paquin.
I to nie gdzie indziej, jak na Rue de la Paix w Paryżu, tuż obok domu mody, wspomnianego już przeze mnie, Wortha.
Dzięki nowoczesnym pomysłom wprowadzanym do projektów oraz wykorzystywaniu luksusowych, tkanych w Lyonie materiałów, szlachetnych jedwabi, futer, szybko zyskała rozgłos.
Tchnęła kolor w ponure, w większości czarne ubrania XIX w. podszywając płaszcze karminową, jedwabną podszewką. Suknie zdobiła kunsztownymi czarnymi haftami i koronkami, czerpiąc z orientalnych chińskich i egipskich motywów, takich, jak smoki, chmury.


Współpracowała z Leonem Bakstem, Robertem Mallet-Stevensem i Louisem Süe - rysownikami, architektami, projektantami - przy projektowaniu kostiumów teatralnych, wydawaniu ilustrowanych katalogów, urządzaniu wnętrz swojego domu. Wraz z francuskim ilustratorem magazynów i projektantem Georgesem Barbier, zaprojektowała kolekcję wachlarzy, inspirowanych ornamentyką dalekiego wschodu.


W 1906 r. zaprezentowała suknię o podwyższonej talii, tzw. empire, nawiązując do trendów z czasów Regencji, a w kolekcji Imperio z 1907 r. znalazły się japońskie peleryny i kostiumy z plisowanymi spódnicami.

 
Była specjalistką od marketingu: swoje modelki wysyłała do opery i na wyścigi, gdzie wśród socjety, promowały jej najnowsze projekty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz